Hogyan válasszak kézi súlyt?
Rengeteg méretű, súlyú, alakú kézi súlyzót találhatunk a piacon, de hogyan is válaszd ki a Neked megfelelőt? Ebben próbálok segíteni!
A kézi súly az egyik legelterjedtebb sporteszköz, melynek használatával az otthoni edzéseidet is igazán színessé, változatossá teheted.
Kiválasztásánál fontos szempont, hogy mi a célod. Formálni, szálkásítani szeretnél, vagy körfogatban is szeretnéd növelni izmaidat? Őszinte leszek, de én úgy gondolom, ha a második a Te célod, akkor mindenképp keress egy személyi edzőt, testépítő edzőt, aki ebben segíteni tud Neked, mert a hipertrófiának elérése összetett folyamat, melyhez nagyon fontos egy szakember, aki jól ismeri, gyakorlott az izomépítés „fortélyaiban”. Gondolok itt a táplálkozásra, jól beállított súlyokra, különböző „szuper szettekre”. :) Ha az alapokat megtanulod Tőle, akkor természetesen otthon is folytathatod az izomnövelést.
Te fittségre vágysz? Szép, szálkás izmokra? Akkor mindenképp olyan súlyt válassz, amivel viszonylag nagyobb ismétlésszámot meg tudsz csinálni, teljes elfáradással. Például: biceps brachii (bicepsz) gyakorlat: 3X 15 ismétlés olyan súllyal, hogy a végére érezd, hogy elfárad az izom és nem tudnál már többet elvégezni belőle a kiválasztott súllyal. Amennyiben jól dolgoztál és jó volt a súly választása, akkor másnap számíthatsz egy „kellemes” érzetű izomlázra. Semmiképp sem tanácsolom, hogy erre rádolgozz, tehát hogy másnap is megcsináld az adott izomcsoportra az edzést. Inkább válassz egy laza kardió edzést, futást, kerékpározást, vagy akár nordik walkingot. Menj a szabadba! :)
Teljesen kezdőként, ha nagyon régen mozogtál, vagy talán még soha, akkor válassz 1-1,5 kg-os kézi súlyt és meglátod, ahogy fejlődsz, úgy fogod tudni növelni a súly.
Fontos azonban megemlíteni még, hogy az sem mindegy, mekkora izomra dolgozol, mert valamit meg tudsz dolgoztatni nagyobb súllyal, de vannak kisebb izmok, izomcsoportok, amelyek erősítésére kisebb súlyt kell, hogy használj. Például: az előzőekben említett biceps brachii ( bicepsz) erősebb, nagyobb izomnak számít, így tudsz nagyobb súllyal is kezdeni, azonban ha például a rotátorköpeny izmaidat szeretnéd erősíteni, akkor kisebb súlyt válassz! Miért fontos? Mert, ha nem jól és túl nagy súlyt választasz a kisebb izomcsoportra, akkor az hamar el fog fáradni és az előre eltervezett ismétlésszámot, már csak „csalással” fogod tudni befejezni. Amikor egy másik izomcsoportot is segítségül hívunk az adott gyakorlat végrehajtásához (elfáradás miatt), azt hívjuk „csalásnak”. A probléma az vele, hogy mikor ez megtörténik, már nem tudsz célzottan dolgozni az adott izomcsoportra, így funkcióját veszíti a gyakorlat.
A kézisúly színét, formáját válszd ki ízlésed szerint. A szögletes "fejű" kézisúlyok, annyiban jelenthetnek előnyt, hogy nem gurulnak el és akár több variációs lehetőséged is van, például fekvőtámasz gyakorlatoknál rátámaszkodva is végezheted a gyakorlatot, így csökknetve a csúkló terhelését.
Bízom benne, hogy tudtam segíteni! Súlyzóra fel és kezd el még ma! :)
Amíg nem szerzed be kézisúly szettedet, addig fogad szeretettel felső test erősítő gyakorlat bemutató videómat!
Tihanyi Krisztina - FittenOtthon megálmodója